-3.2 C
Skopje
четврток, јануари 12, 2023

За прв пат во историјата се случи трансродово лице да победи на изборот за Мис на убавицата

Во државата Невада, за прв пат во историјата, се случи трансродово лице да победи на изборот за Мис на убавицата.

Ова е уште еден голем чекор за трансродовата заедница, откако минатата година се појави веста дека кугларот Лорел Хабард ќе биде првата трансродна личност што ќе учествува на Олимписките игри.

Каталонија Енрикез (27) е прогласена за победничка на изборот за убавина што се одржа во Лас Вегас. Освен што е прва трансродна личност што победила на натпреварот, таа е и прва транс-личност што учествувала на ваков натпревар.

  • Историјата е напишана – пишува на нејзиниот официјален профил на Instagram.
    Госпоѓицата Невада победи во фустан во боја на виножито, што самата го создаде. Таа е професионален модел и сопственик на брендот „Cataluna Couture“.

Во својата биографија, Енрикез отворено рече дека е жртва на физичко и сексуално насилство и дека е горда трансродова црна жена.

  • Јас сум жена што сака да ги сруши бариерите и да ги претставува оние чиј глас честопати не се слуша – напиша таа, додавајќи дека поддржува бројни непрофитни организации.

Инаку, таа освен што се занимаваше со мода, работела и во здравствената администрација. Таа сега ќе биде една од натпреварувачките кои ќе се борат за титулата Мис на Америка.

  • Голема благодарност до оние кои ме поддржаа од првиот ден. Мојата заедница е секогаш во моето срце. Мојата победа е наша победа. Ние штотуку напишавме историја. Среќен месец на гордост на вас – напиша Каталонија на својот Instagram.

Според NBC News, уште од дете сонувала да види трансродова жена која ќе се натпреварува на изборот за Мис.

  • Кога бев млад, реков дека се надевам дека ќе видам некој сличен на мене еден ден на тој натпревар. На крајот, се покажа дека јас станав таа личност – изјави Енрикез.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img