spot_img
25.8 C
Skopje
вторник, јуни 29, 2021
spot_img

Москва вчера ја погоди силен ураган (ВИДЕО)

Москва денес ја погоди силен ураган, многу улици и метро станицата „Јасењево“ се под вода, а гром ја погоди трафостаницата во предградието на Шчелково. 15.000 потрошувачи поради ударот од гром немаат електрична енергија.

Силниот ветер собори неколку дрвја и билборди, оштети неколку излози, изјавија од службата за итни случаи за ТАЅЅ. Метро-станицата е затворена од безбедносни причини.

Министерството за вонредни ситуации издаде предупредување за обилни врнежи од дожд, грмотевици и силен ветер, а според предвидувањата во Москва, се очекува да напаѓаат 70 проценти од месечните врнежи.

Бранот на силна топлина во Москва ненадејно беше прекинат утрово од страшно невреме, што предизвика вистинска катализа во градот. За време на викендот, температурата во сенка се искачи на 36 Целзиусови степени.

Во улицата Правда, покривот падна на улицата, што го забележа и камерата. Прво, небото стана црно, а потоа следеше урагански ветер, за нијанса поблага од хаосот во јужна Моравија кога буквално некои села беа срамнети со земја.

Снимките што се појавија на социјалните мрежи ја покажуваат апокалипсата што ја погоди Москва. Така, одеднаш се појавија снимки од моментот кога гром удри во трафостаница во градот Шелково источно од Москва и предизвика експлозија и несреќа.

Другите снимки исто така го забележале моментот кога силен ветер соборил градежен кран кој паднал на далекуводот. Зградите не поминаа ништо подобро, од кои некои останаа без покрив што падна на улица.
Според руските медиуми, авенијата Вернадски била целосно под вода, поради што сообраќајот запрел.

Критично беше и на метро-станицата Лансенево, на југот на Москва, каде што голема количина вода налеташе како порој по скалите до метро-станицата. Ништо подобро не поминаа ниту трговските центри, чии покриви ги однесе невремето или кровот попушти заради големо количество вода.

Меѓутоа, кога помина бурата, некои од московјаните ги дочекаа петте минути да се избањаат. Додуша, не можеше искрено да се плива, но барем привлекоа внимание кон себе да ги искористат придобивките од времето за забава, додека другите се бореа да ја поправат штетата.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести