spot_img
31.8 C
Skopje
понеделник, јуни 21, 2021
spot_img

ПРВ ПАТ ВО ИСТОРИЈАТА НА ШВЕДСКА ИЗГЛАСАНА НЕДОВЕРБА НА ПРЕМИЕРОТ

За прв пат во историјата шведскиот парламент му изгласа недоверба на премиерот Стефан Левен. Лидерот на Социјалдемократите има една недела да поднесе оставка или да распише вонредни избори.

Националистичката партија Шведски демократи ја искористи шансата да покрене гласање за доверба откако Левичарската партија ѝ ја откажа поддршката на владата поради нејзиниот план за олеснување на контролата врз изнајмувањето на новоизградени станови.

Ако Левен одлучи да поднесе оставка, нејасно е кој би можел да го добие мандатот за формирање нова влада, а и вонредните избори можеби нема да донесат јасен победник.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести