spot_img
20.8 C
Skopje
понеделник, јуни 21, 2021
spot_img

Еве дали постојат вонземјани

Шпекулациите за постоење на вонземјани во последните денови заживеаја со најавата дека Пентагон ќе го објави извештајот на нивната единица за неидентификувани воздушни феномени на 25 јуни.

Документот треба да ги сумира сите наоди на американската влада за неидентификувани летечки објекти – НЛО.

„New York Times“ неодамна објави извадоци од извештај врз основа на кој може да се заклучи дека не постои јасна врска помеѓу околу 120 прегледи на НЛО во последните две децении и „малите зелени“.

Но, тоа не го спречи „Science Alert“ да контактира со пет експерти и да ги праша дали постојат вонземјани, можеби во некоја друга форма или некаде во универзумот. Еве ги нивните одговори:

Џонти Хорнер, астробиолог
Мислам дека постојат, но вистинското прашање е дали се доволно блиску за да бидат откриени. Универзумот е неверојатно голем. Во последните децении, научивме дека скоро секоја starвезда во вселената има планети. Нашата галаксија има дури 400 милијарди sвезди. Ако секоја од нив има по пет планети, тоа значи дека имаме само две милијарди планети во нашата галаксија, а којзнае уште колку во другите галаксии.

Кога сето ова ќе се земе предвид, неверојатно е да се верува дека Земјата е единствената планета на која е можен живот. Но, како наоѓате вонземјани меѓу толку далечни планети? Тоа е, всушност, главното прашање. Затоа, иако верувам дека вонземски живот постои, мислам дека наоѓањето докази за постоењето на тој живот ќе биде неверојатно тешко.

Стивен Тингеј, астрофизичар
За мене, терминот „вонземјанин“ се однесува на сите форми на живот и во моментов нема дистален консензус за дефиницијата за „живот“. Тоа е многу сложен концепт, но ако најдеме бактерија на друго место на Земјата, јас би ја нарекол вонземски живот.
Затоа е тешко да се поверува дека „животот“ е возможен само на Земјата, а не на милијарди други планети во вселената. Сега останува само да се види дали тој живот е како споменатата бактерија или е возбудлива „технолошки напредна цивилизација“ со која можеме да комуницираме.

Потрагата по вонземски цивилизации кои користат технологии слични на нашите е во тек, но секогаш постои можност нашата дефиниција за „живот“ да биде прилично тесна и вонземјаните – каде и да се – може да играат со сосема различни правила.

Хелен Мејнард-Кејсли, планетарен научник
Мислам дека е само прашање на време кога ќе најдеме нешто што наликува на биологија на друго место на Земјата. Особено затоа што сè повеќе наоѓаме потенцијални „џебови“ во нашиот Сончев систем каде што може да биде живот каков што знаеме.

Добар пример за ова се океаните под мразот во Европа и Ганимеда, месечините на Јупитер каде температурата е точно, каде има пристап до вода и минерали. Од друга страна, ние гледаме на животот преку многу зелени очи и можно е копнениот живот да е всушност многу поразличен од нашиот.

Затоа, многу се радувам на понатамошно истражување на Месечината на Сатурн, Титан, каде има голем број интересни молекули на нејзината површина, како и активни системи за вода за нивниот „транспорт“. И тоа е сè во нашиот сончев систем. И знаеме дека има и други системи во нашата галаксија.

Ребека Ален, експерт за вселенска технологија
Да, мислам дека постојат, но веројатно не личат на нас. Само во нашата галаксија има повеќе од 100 милијарди планети, така што можноста да постои живот на друго место е скоро сигурна.

Кога ќе го слушнеме зборот „вонземјанин“, помислуваме на животна форма слична на човекот. Но, дури и на земјата, доминантната форма на живот е многу постара, помала и поотпорна. Зборувам за микроорганизми кои и пркосат на науката постоејќи таму каде што животот е невозможен – како вулканите. Јас би се обложил дека вонземски живот постои во оваа форма.

Што се однесува до напредниот живот, универзумот е огромен и мисијата на Кеплер ни покажа дека е тешко да се најдат други светови, а камоли да се идентификуваат оние што личат на Земјата. На тоа додадете го фактот дека напредниот живот траеше милијарди години за да цвета на Земјата. Затоа мислам дека се мали шансите да се најде сличен вид странец.

Мартин Ван-Кранендонк, астробиолог
Едноставен одговор на прашањето дали вонземјани постојат, би било „не“.
Ако користиме чисто емпириски податоци и претпоставиме дека прашањето се однесува на која било форма на живот надвор од Земјата што не е поврзана со човечката активност, тогаш одговорот – колку што знаеме – ќе мора да биде не.

Но, нашето знаење за ова прашање е прилично ограничено. Ние не сме го истражувале секој дел од универзумот во потрага по живот и не знаеме каков е животот во друг хемиски систем и нема дефинитивен консензус за тоа каков е животот овде на Земјата.

Можеби поширок одговор на тоа прашање би бил „Не знам“. Веројатно никогаш нема да имаме дефинитивен одговор на ова прашање.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести