spot_img
31.8 C
Skopje
понеделник, јуни 21, 2021
spot_img

Додик повторно ја отфрли можноста БИХ да стане членка на НАТО

Претседателот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, во неделата повторно ја отфрли можноста земјата да стане членка на НАТО.

„Република Српска останува посветена на воената неутралност и она што Националното собрание на ентитетот го усвои“, рече Додик.

Србите во БиХ силно се спротивставуваат на членството на земјата во Северноатлантскиот сојуз, заземајќи ја истата позиција како Белград, додека во исто време хрватските и бошњачките страни силно ја поддржуваат идејата за пристапување во воениот сојуз.

Во текот на денот, министерот за одбрана на БиХ Сифет Поџиќ рече дека земјата е на чекор до членство во НАТО, бидејќи Босна е на Акциониот план за членство (МАП).

„МАП е последната програма што НАТО ја има во својата генеза пред полноправно членство“, истакна Поџиќ.

Додик, од друга страна, одговори дека нема ништо од тоа затоа што ентитетот на Република Српска нема да поддржи влез во алијансата.

„Ако БиХ може да се приклучи, или Федерацијата БиХ може да влезе во НАТО, нека влезе утре за да видиме како ќе биде без нас. Ако мислат дека можат да одат во НАТО, нека донесат одлука и ќе видите дека нема ништо во тоа. Ние остануваме посветени на воената неутралност и она што Националното собрание го усвои“, рече Додиќ.

На последниот самит на земјите-членки на НАТО на самитот, на кој хрватскиот претседател побара промени во содржината на декларацијата во врска со БиХ, беше потврдена нејзината перспектива за евентуално членство

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести