spot_img
25.8 C
Skopje
среда, јуни 16, 2021
spot_img

ПОРАДИ ОВОЈ РАЗВОД РЕАГИРА ЦЕЛА АМЕРИКА

Либи Муграби е член на елитата на градот Newујорк, чија битка за развод со години ги фасцинира американските медиуми.

41-годишната жена се разведе во декември минатата година, а не е познато колку пари добила по спогодбата, но се знае дека побарала дури 100 милиони долари, а дека во февруари потврдила дека е „многу задоволна“ од договорот.

Но, претходно неделава, таа изјави во судските документи дека антидепресивниот ефект ја натерал да потпише договор за развод и дека всушност не била свесна дека се согласува на „само“ 79.000 УСД месечно за поддршка.

Г-ѓа Муграби истакна дека треба да добива 98.000 УСД месечно, кои ги добивала пред спогодбата, за да им обезбеди на своите деца начин на живот на кој се навикнале. Патем, парот има две деца – Розмари и Џозеф, кои имаат 14 и 12 години. Тие се венчаа во 2005 година по една година врска.

Семејството на Дејвид е по потекло од Сирија и има богатство од околу 5 милијарди долари, а познати се по тоа што ја имаат најголемата приватна колекција на дела на Енди Ворхол.

Во судските документи, кои ги набави американскиот портал, Либи додаде дека нејзиниот поранешен сопруг и испратил две скапоцени слики, како што било договорено, но тие пристигнале оштетени и затоа нивната вредност е намалена. Во тужбата таа спомена дека „Давид намерно ги оштетил уметничките дела што тој се согласил да ми ги даде според договорот“.

Едно дело беше „Статуата на слободата“ на Ворхол, која вреди околу 2 милиони долари, а автор на втората слика е американскиот сликар и музичар ан-Мишел Баскијат, а се проценува на околу 6,5 долари. Сепак, таа не ги презеде за време на договореното примопредавање заради споменатата штета.

Либи исто така тврди дека Дејвид „не ја платил обврската за издржување на време најмалку пет месеци“ пред да го потпише договорот за развод, што го стори „под присила“ и затоа што таа врска ја доведе до „финансиски очај“.

Таа додаде дека е „заплашена“, како и дека и таа и неговиот адвокат ја „малтретирале“ и ја убедувале да го потпише договорот. Таа сега сака да го поништи договорот и повторно да ја започне постапката за развод. Во февруари таа рече на подкаст дека сака да остане во брак, но Дејвид поднесе барање за развод.

  • Мојот сопруг беше убав и прекрасен човек, но тој беше премногу низок за мене. Ниските мажи го имаат Наполеоновиот комплексот. Тие не се задоволни со својата висина, па затоа треба да го надоместат тоа на друг начин, рече таа дека се надева дека следниот пат ќе се сретне со некој повисок.

Таа објасни дека му предложила да остане во брак додека децата не наполнат 18 години:

  • Бев сериозна, имаме две убави деца заедно. Имаме навистина среќа. Имаме одличен живот и немаше апсолутно никаква причина за тежок развод. Јас израснал како дете на разведени родители. Јас го разбирам сето тоа, а Дејвид не. Тој не е од тука, тој не е Американец. Не знам што сакаше и посакуваше, но јас знам што сакам, рече таа само пред неколку месеци.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести