spot_img
22.8 C
Skopje
вторник, јуни 8, 2021
spot_img

Данска преку видео-игри ги охрабруваат граѓаните да се вакцинираат

Истражувачите од Универзитетот во Копенхаген користат виртуелна реалност и видео игри за да ги охрабрат граѓаните да се вакцинираат.

Во виртуелната ситуација, играчот се пробива низ градската врева и масата минувачи, меѓу кои заразените со вирусот корона беа обележани со црвено, а вакцинираните со сино, пренесува Ројтерс.

  • Веќе знаеме од слични студии дека интересот за вакцинација расте кога ќе поминете низ ваква виртуелна ситуација, рече д-р Роберт Бом, професор по психологија на Универзитетот во Копенхаген.

Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека вакцинацијата ја спречува смртноста помеѓу 4 и 5 милиони пациенти со COVID-19.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести