spot_img
22.8 C
Skopje
вторник, јуни 8, 2021
spot_img

Германскиот вирусолог Кристијан Достен: ВОВЕДУВА НОВА ТЕЗА ЗА ПОТЕКЛОТО НА КОРОНА ВИРУСОТ

Германскиот вирусолог Кристијан Достен, во приказната за потеклото на вирусот корона, воведе нова теза за потеклото на COVID-19, според која вирусот корона стигнал до луѓето преку индустријата за крзно.

  • Немам докази за тоа, освен јасно докажаното потекло на Sars-1, и тоа е вирус од ист тип. Вируси од ист тип ги прават истите работи и често имаат исто потекло, изјави Дорстен за швајцарскиот онлајн магазин „Republic“.

Според него, првиот вирус Sars бил пренесен од ракуни и мангуси, кои сè уште се користат во индустријата за крзно во Кина.

Тој објаснува дека често се користат диви ракуни, кои најверојатно изеле инфициран лилјак.

  • Нивното крзно се вади на живо, па врескаат, при што ослободуваат аеросоли, кои потоа можат да го пренесат вирусот на луѓето, верува тој.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести