spot_img
19.8 C
Skopje
понеделник, јуни 7, 2021
spot_img

60 000 ГРОМОВИ ГО ЗАПАЛИЈА АВСТРИСКОТО НЕБО

По краток период на високи температури, Австрија синоќа беше погодена од силно невреме, што донесе рекорден број на удари од гром.

Во текот на ноќта, обилен дожд падна во провинцијата Тирол, Штаерска и делови од Горна Австрија, со град и бурен ветер.

Голем дожд паѓа на Каринтија – над 30 литри на метар квадратен наврнаа на езерото Факерзе во Розентал кај Вилах.

Само во покраината Горна Австрија се избројани 21.395 удари од гром, по што следеа Стирија со 7.131, Тирол со 6.004, Салцбург со 3.162, Долна Австрија со 2.847, Каринтија со 2.846, Ворарлберг со 763 и Бургенленд со 81 молња.

Во многу делови на земјата, пожарникарите мораа да ги санираат штетите предизвикани од невремето.

Во некои региони, како што се Грифин и Лавантал, имаше поплави, а во Хитенберг дрон оштети куќи.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести