spot_img
19.8 C
Skopje
понеделник, јуни 7, 2021
spot_img

ИНДИЈСКИОТ КОРОНА СОЈ ЈА ЗАТВОРИ ФРАНЦИЈА

Надлежните здравствени служби во Франција брзаат да спречат ширење на заразна варијанта на вирусот делта корона, т.н. Индиски вид кога Франција се подготвува повторно да ги отвори своите граници за вакцинирани посетители од странство и го слави падот на бројот на новоинфицирани и хоспитализирани Французи.

Францускиот министер за здравство Оливие Веран изјави денес дека во Франција има неколку изолирани жаришта на делта корона и потврди дека оваа варијанта се шири во соседна Велика Британија.

Во интервју за францускиот ТВ канал „BFM“, Веран истакна дека ширењето на делта соеви во Франција е ограничено и дека надлежните здравствени служби ги испитуваат каналите на пренесување на вирусот, пренесува АП.

  • Епидемиолошката состојба низ цела Франција продолжува да се подобрува, нагласи Веран, но исто така потсети дека владата нема намера да ја укине мерката за задолжително носење маски во блиска иднина, апелирајќи до Французите да не го „спуштаат гардот“ пред епидемијата се додека не се зголеми бројот.граѓани кои се целосно имунизирани.

Франција е земја со најголем број потврдени случаи на инфекција со коронавирус во Европа и е меѓу земјите со најголема стапка на смртност кај пациенти со COVID-19 со повеќе од 109 илјади смртни случаи.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести