spot_img
17.8 C
Skopje
среда, јуни 2, 2021
spot_img

ЕВЕ КАКО ДА СЕ СПАСИ ЖИВОТ ВО АВИОН

Стјуардесата Кејт Камалани, во видео на социјалната мрежа TikTok, објасни зошто најиритирачки за патниците е да ги креваат седиштата и масите за време на полетувањето и слетувањето, што е од витално значење.

Како што рече таа, иако на повеќето не им одговара што мораат да ги креваат местата, тоа може да биде прашање на живот или смрт.

– Луѓето обично се лутат кога ќе им кажам да ги кренат своите седишта и маси, но еве зошто е важно – рече таа и продолжи да го покажува просторот помеѓу седиштата.
– Ако има аларм, овој празен простор е начинот на кој ќе излезете од авионот. Ако седиштето пред вас е спуштено, тоа ќе го блокира тој простор.

Значи, ако има пожар во авионот или падне во вода, секундите се важни – рече таа и додаде дека во тој простор не треба да има торби или било каков багаж, бидејќи ако авионот одеднаш падне, работите може да одлетаат и удрат некого.

Сега знаете зошто стјуардесите ве замолуваат да ги кревате седиштата и масите кога ќе слетате или полетувате, а багажот да го ставите под седиштето.

Видеото е лајкувано повеќе од 25 000 пати, а многумина и се заблагодарија на Кејт за објаснувањето, затоа што и самите честопати беа збунувани зошто добиваат такви барања кога летаат со авион.

  • Никогаш не ми беше јасно зошто се прави ова. Сега сè има смисла – беше еден од коментарите.
  • Исто така, тие многу често го вадат ѓубрето, со цел да се осигурат дека нема да се мачи при евентуална евакуација – рече едниот човек, а другиот додаде дека треба да ги кажат овие факти пред летот и дека патниците ќе посветат поголемо внимание.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести