spot_img
14.8 C
Skopje
вторник, јуни 1, 2021
spot_img

ИСТОРИСКА ОДЛУКА НА ВАТИКАН !

Новите измени во законот на Ватикан ќе ја инкриминализираат сексуалната злоупотреба на возрасните од свештеници кои го злоупотребуваат нивниот црковен авторитет.

Папата Франциско рече дека секуларните лица кои вршат функции во црквата исто така можат да носат санкции за сексуални престапи.

Со изменетиот закон се признава дека и возрасните можат да бидат жртви на свештеници кои го злоупотребуваат своето овластување, пренесуваат странските медиуми.

Новите одредби, објавени денес, по 14 години студии, се содржани во ревидираниот дел од кривичниот законик на Ватиканскиот закон за канон, внатрешен правен систем кој опфаќа 1,3 милијарди католички цркви.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести