spot_img
18.8 C
Skopje
недела, мај 30, 2021
spot_img

Се ожени Борис Џонсон

Британскиот премиер Борис Џонсон се ожени со својата свршеница Кери Симондс на тајна церемонија во катедралата во Вестминстер.

Премиерот и неговата невеста планираат венчавка веќе шест месеци, наведува „Сан“.

Само неколку црковни службеници учествуваа во подготовките, а во последен момент беа поканети 30 гости.

Борис (56) и Кери (33) решија да „застанат на лудиот камен“ во главната лондонска катедрала, оддалечена само 2,4 километри од Даунинг стрит.

Непосредно по 13:30 часот, вработените одеднаш им соопштија на посетителите на црквата во византиски стил дека зградата се затвора.

Половина час подоцна, лимузината што ја превезуваше невестата пристигна на плоштадот пред главната западна врата, на само 300 метри од сообраќајната станица Викторија.

Невестата се определила за долг, лелеав бел фустан, но не носела превез, пишваат британските медиуми.

Премиерот, 56, и неговата невеста, 33, потоа тргнаа по ходникот на малата Лејди Капела со класична музика и споделија бакнеж по читањето на нивните завети.

Нивниот едногодишен син Вилфред беше таму за да го види среќниот повод, заедно со двајца официјални сведоци.

Извор близок на Кери рекол: „Двајцата се апсолутно воодушевени.“

„Целата работа е спроведена во услови на голема тајност и прецизно испланирана.

„Тоа беше само нивна тајна и го направи денот толку посебен“.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести