spot_img
18.8 C
Skopje
недела, мај 30, 2021
spot_img

Ова е најскапиот сладолед во светот покриен со златни листови (ВИДЕО)

Тоа е најекстравагантното, најлуксузното нешто што можете да го купите во Њујорк, изјави сопственикот на „Serendipity“, Стефан Брус.

Десертот, кој мора да се нарача најмалку 48 часа однапред, е во комплет со три топки сладолед од ванила Тахити, покриен со 23-каратни златни лисја, како и бадеми, кавијар и златни орхидеи направени за осум часа, захаросани плодови од Париз .

Садот се служи во кристално стакло Bakarat од 350 американски долари (обложено со повеќе 23-каратни златни лисја), со 18-каратна златна лажица.

Сладоледот содржи само најквалитетни состојки, вклучувајќи скапо чоколадо од Тоскана и зрна ванила увезени од Мадагаскар.

Корнетот содржи сладолед на кој се додаваат карамелизирани пекани, тартуфи од бело чоколадо, макарон од малина, пипети исполнети со овошје и дијаманти за јадење. Постојат и златни лисја.

Во 2004 година, „Serendipity’s Golden Opulence Sundae“ заработи место во Гинисовата книга на рекорди како најскапо уживање во светот, бидејќи се продаде за неверојатни 1.000 долари. Но, неколку години подоцна, „Serendipity“ се надмина себеси и постави нов рекорд во 2007 година со „The Frozen Haute Chocolate“, хибрид од пијалоци и сладолед, кој содржеше 28 видови какао и пет грама 23 каратно злато за јадење.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести