spot_img
22.8 C
Skopje
сабота, мај 29, 2021
spot_img

Еве како изгледа најскапиот нов автомобил на сите времиња и колку чини (ФОТО / ВИДЕО)

Супер-ексклузивниот Rolls-Royce Boat Tail чини неверојатни 20 милиони фунти (околу 23,3 милиони евра), што е значително повеќе од кој било нов автомобил во историјата.

Познато е дека Rolls-Royce прави некои од најскапите автомобили на денешницата, но најновиот модел на Гудвуд далеку ги надминува сите други по цена.

Создаден како почит кон истоимените автомобили Rolls-Royce од третата и четвртата деценија на 20 век, Boat Tail ја продолжува традицијата на рачно изработени уникатни модели, како што е уникатното купе Sweptail 2017, кое чинеше 10 милиони фунти.

Кога станува збор за моделот Boat Tail, Rolls-Royce направи само три примероци, а пред вас е првиот од нив.

Цената на овие супер-ексклузивни кабриолети е дури 20 милиони фунти, а секоја од нив е направена според желбите и спецификациите на клиентите.

Rolls-Royce Boat Tail се базира на седанот Phantom, а должината на возилото е импресивни 5.800 mm.

За разлика од алуминиумската основа произведена во серија, секој од трите автомобили има рачно изработена каросерија, додека сите други надворешни елементи, како што се светлосните групи, се исто така уникатни.

Задниот дел на автомобилот е, како што сугерира името на моделот, според моделите на брзите чамци од некои минати времиња, давајќи му ја на возилото потребната доза на ретро изглед.

Капаците направени од дрво се отвораат нагоре, откривајќи преграда во која има два мини-фрижидери со шишиња за шампањ и комплет очила. Задниот дел крие чадор што се преклопува, како и две маси за излет во природата.

Под хаубата на таквото импозантно возило мора да има импресивен мотор.

Погонскиот агрегат е преземен и од „Phantom“, а станува збор за 6,75-литарски V12 со 571 К h (420 kW) и 900 Nm. Силата се пренесува на тркалата преку 8-степен автоматски менувач.

55413399760b0aaaab1668928077252_v4_big
209955228460b0aaaa89dc3078573702_v4_big
113088619160b0aaaa66130773075085_v4_big
156041841760b0aaa9e102c092151792_v4_big
6357142360b0aaaa07319544449470_v4_big
34026120460b0aaaae7995615897540_v4_big
185663604660b0aaab33efa839469546_v4_big
147033139160b0aaab12170405357637_v4_big
180858308960b0aaab5cf10970830938_v4_big

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести