spot_img
20.8 C
Skopje
среда, мај 26, 2021
spot_img

СКАНДАЛ: ДУА ЛИПА ЈА ПОВРЗАА СО “ХАМАС” (фото)

Дуа Липа ја осуди рекламата во „Њујорк тајмс“,  на која заедно со сестрите манекенки Бела и Џиџи Хадид  е обвинета за антисемитизам.

Имено, весникот објави контроверзна реклама, закупена  “World Values Network”, која се бори за ширење на универзалните еврејски вредности во политиката, културата и медиумите.

Контроверзниот оглас ги опишува Липа и моделите Бели и Џиџи Хадид како „мега инфлуенсерки кои ја обесчестиле еврејската држава и го обвиниле Израел за етничко чистење“ и прикажува фотографија од трите жени кои позираат на црвениот тепих под наслов „Запознајте ги новите бригади на Хамас“. ”

Липа, која е во врска со Анвар Хадид, помладиот брат на познатите модели, одговори на Твитер дека организацијата бесрамно го користи нејзиното име за да ја установи својата грда кампања со лаги.

„Се солидаризирам со сите угнетени луѓе и ги отфрлам сите форми на расизам“, рече Липа.

Сестрите Хадид и таа претходно ја поддржуваа Палестина, татковината на таткото на манекенките  и го критикуваа Израел за време на неодамнешните напади врз Газа. На Твитер, Липа изрази поддршка за зачувување на палестинскиот кварт Шеик Јар во Ерусалим.

Каналот на Инстаграм „Diet Prada“, кој се занимава со светски модни теми, ги бранеше и именуваните пејачки и сестри.

“Њујорк Тајмс, ова е исто така премногу вознемирувачко. Овие жени не се лицето на Хамас, а рекламата што ја објавивте го подразбира тоа. Мислевме дека сте подобри отколку да ги ставите во опасност животите на три жени, но потоа се сетивме дека земавте пари од „Трамп  за реклама што директно влијаеше на погрешната осуда на пет афро-американски тинејџери и која повика на нивна смрт во 1989 година“, се наведува во нивното соопштение испратено до весникот.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести