spot_img
28.8 C
Skopje
вторник, мај 25, 2021
spot_img

ЏЕФ БЕЗОС НЕ Е ВЕЌЕ НАЈБОГАТИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ

Францускиот моден тајкун Бернард Арно го престигна Xеф Безос и стана најбогатиот човек на светот откако неговата нето-вредност се искачи на 186 милијарди долари – раст од 110 милијарди долари за само 14 месеци!

Францускиот моден тајкун Бернард Арно денес се најде пред Џеф Безос и стана најбогатиот човек на светот откако неговата нето-вредност се искачи на 186,3 милијарди долари.

Извршниот директор на „Mo Hennessy Louis Vuitton“ (LVMH) во понеделникот во првите неколку часа тргување забележа раст на нејзината компанија за луксузни производи за 0,4 проценти.

Зголемувањето го зголеми личниот удел на Арно за повеќе од 600 милиони долари и ја утврди пазарната капитализација на LVMH на 320 милијарди долари, според „Forbes“.

Вкупната нето вредност на Арно скокна на 186,3 милијарди долари, тој наводно ја преминал светската листа на богати за 300 милиони долари, пред генералниот директор на „Amazon“, Џеф Безос, чија вредност се проценува на 186 милијарди долари.

Ова доаѓа само неколку дена откако Арно го симна Елон Маск, тежок 147,3 милијарди долари, од второто место како најбогат човек во светот по падот на цената на акциите на „Tesla“.

Читај Следно

10,361FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести