spot_img
28.8 C
Skopje
недела, мај 23, 2021
spot_img

ОДЛИЧНА ВЕСТ: „ASTRAZENECA“ И „PFIZER“ ЕФИКАСНО ШТИТАТ ПРОТИВ ИНДИЈСКИОТ СОЈ

Неодамнешното истражување на здравствениот институт во Англија покажа дека вакцините на компаниите „Pfizer“ и „AstraZeneca“ се ефикасни во заштитата на луѓето од индискиот сој на коронавирус.

Анализата спроведена помеѓу 5 април и 16 мај покажа дека вакцините „Pfizer“ се 88 проценти ефикасни во случај на индискиот сој коронавирус две недели по земањето на втората доза. Од друга страна, против британскиот вид коронавирус, вакцините „Pfizer“ покажаа ефикасност од 93 проценти.

Истражувачите исто така ги испитале ефектите на „AstraZeneca“ врз индискиот сој коронавирус. Според студијата, „AstraZeneca“ покажала ефикасност од 60 проценти кога станува збор за индискиот сој коронавирус, што е за шест проценти помалку од заштитата што вакцината ја обезбедува од британскиот вид.

Според британски „Guardian“, причината поради која постои разлика во ефективноста помеѓу двете вакцини може да биде што на вакцината „AstraZeneca“ и треба малку подолг период за да достигне максимална ефикасност. После тоа, вакцината, според научниците, обезбедува значително подолга заштита од коронавирус.

  • Сега е сосема јасно зошто е важна втората доза на вакцина за да се обезбеди најсилна заштита од коронавирус и сите негови варијанти, рече Мет Ханкок, секретар на Англискиот институт.

Со оглед на заштитата што вакцините ја даваат од различни варијанти на коронавирус, истражувачите посочија дека очекуваат вакцината да достигне максимална ефикасност кога станува збор за намалување на бројот на хоспитализации и смртни случаи.

  • Оваа студија покажа дека вакцините обезбедуваат високо ниво на заштита од симптоматски случаи на индиска коронавирусна инфекција. Очекуваме да ја обезбедат истата заштита со цел да се намали бројот на смртни случаи како и хоспитализациите поради коронавирусна инфекција, рече шефот на имунитетот оддел во Англија.

Од почетокот на процесот на вакцинација во Англија, спроведени се неколку студии за анализа на ефикасноста на вакцините во борбата против коронавирусот.

Според овие податоци, програмата за вакцинација во Англија досега спречи повеќе од 13.000 смртни случаи од коронавирус, како и најмалку 39.100 хоспитализации, особено на постари лица.

Читај Следно

10,362FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести