5.8 C
Skopje
петок, јануари 13, 2023

БРИСЕЛ ОДЛУЧИ: Ковид пасоши од 1 јуни

Европскиот парламент и Советот на ЕУ постигнаа договор за воведување дигитални сертификати за граѓаните на ЕУ, што треба да го олесни патувањето во земјите на Унијата од јуни.

Договорот е постигнат по четири рунди преговори меѓу Европскиот парламент и земјите-членки, а врз основа на предлогот на Европската комисија за воведување дигитални сертификати кои ќе „отворат граници“, ќе биде признаен од сите земји-членки и ќе се однесува на информации за вакцинација, антитела поседување или негативен тест за ПЦР.

Во Брисел тие наведуваат дека синоќешниот договор го отвори патот „заедничките европски дигитални сертификати да бидат подготвени од јуни, како од аспект на правни, така и од технички услови“.

Европскиот парламент наведува дека со прифаќање на сертификатот, земјите-членки на ЕУ се обврзале да се воздржат од воведување дополнителни ограничувања на патувањето, како што се дополнителни тестови или карантин, освен ако не се потребни за заштита на јавното здравје.

Европската комисија вети дека ќе мобилизира 100 милиони евра во рамките на Механизмот за итна поддршка за поддршка на достапноста на достапни тестови.

Законот, што некои во Брисел веќе го опишуваат како толку важен што луѓето можат еден ден да го поделат времето на воведување на тој сертификат пред и по, воведува на влегување во сила на целиот нов систем на 1 јуни.

Дигитален зелен сертификат, понекогаш неофицијално наречен Ковид пасош, ќе овозможи да се провери и утврди каде било во ЕУ, со читање на QR-кодот, дека носителот на сертификатот не е заразен.

Постојат три начини на кои ова може да се утврди. Оттука, сертификатот ќе содржи информации или дека лицето е вакцинирано против „Ковид-19“ или дека има прележано „Ковид-19“, неодамна, со што се смета дека е заштитено со антитела или доколку не е вакцинирано или има антитела по болеста, лицето има „свеж“ негативен резултат од ПЦР тестот.

Со таков сертификат, едно лице ќе може да ги премине границите меѓу земјите-членки на Европската унија без да подлежи на ограничувачки мерки што беа правило досега, како што се задолжително тестирање или самоизолација по пристигнување на дестинацијата или враќање од дестинацијата.

Регулативата за дигитални сертификати треба да биде во сила 12 месеци. Земјите-членки мора да прифатат сертификати издадени од други членки за вакцини одобрени во ЕУ. Во моментов, тоа се Фајзер, Модерна, АстраЗенека и Џонсон и Џонсон.

Членките на Унијата можат сами да одлучат дали да прифатат сертификати за вакцинација од други членки по национални постапки за итни случаи или за вакцини вклучени во списокот за итни случаи од Светската здравствена организација.

Лицата кои немаат таков сертификат исто така ќе можат да патуваат, но исто така очекуваат и поограничувачки мерки како што се задолжително тестирање или самоизолација, од кои сопствениците на сертификати ќе бидат поштедени.

„Сертификатот нема да биде предуслов за остварување на правото на слободно движење и нема да се смета за патна исправа“, се вели во соопштението на Европскиот парламент.

Во тек е и предлог за усогласување на дигиталните зелени сертификати со сертификати од трети земји, а Советот на ЕУ денеска ги повика земјите-членки да ги признаат во меѓувреме сертификатите за вакцинација издадени од трети земји.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img