spot_img
14.8 C
Skopje
петок, септември 23, 2022
spot_img

Италијанката која случајно прими четири дози вакцина „Pfizer“ против вирусот корона , моментално е под медицински надзор затоа што пие седум литри вода на ден

Италијанката Вирџинија (23), која случајно прими четири дози вакцина „Pfizer“ против вирусот корона, моментално е под медицински надзор затоа што пие седум литри вода на ден.

Девојката кое било вакцинирано со вакцината „Pfizer“ и за кое прво било објавено дека примило шест дози, всушност добило четири дози. Нејзиното семејство вели дека сега страда од тешка дехидрираност и не исклучува тужба, пренесува италијанската „Couriere de la sera“.

  • Постојано е жедна, поради што пие седум литри вода на ден, без да може да ја задоволи својата жед, рече нејзината мајка.

Само еден ден по вакцинирањето, таа рече дека чувствува главоболка, замор и болка на местото каде што ја примила вакцината. Девојката, кое е студент по психологија, откако доби предозирање со вакцината, беше задржано во болница 24 часа на преглед. Сепак, проблемите се појавија подоцна, тврди нејзината мајка. Таа објаснува дека девојчката секогаш има сува уста, дека има големи, темни кругови под очите.

атоа таа повторно се обрати кај познатиот вирусолог Фабрицио Преласка, директор на институтот Галеако во Милано, кој ги советуваше првиот ден, откако беше објавено дека девојчето добило неколку дози, за да не ги потценува можните последици.

Мајката на Вирџинија вели дека девојката поради тоа направило неколку здравствени тестови, а резултатите ги испратиле на д-р Преласка, која ќе им закаже преглед кога ќе ги проучи.

Таа додава дека на почетокот не сакала семејството да поднесе тужба поради грешка, но сега размислува. Тој објаснува дека за тоа ќе одлучи во зависност од тоа што покажуваат здравствените тестови и што вели познатиот вируолог. Мајката на девојката кое прими четири дози вакцина „Pfizer“ вели дека инцидентот можеби не и предизвикал физички последици на нејзината ќерка, но секако и се случило.

Патем, италијански експерти наведуваат дека Вирџинија, иако примила четири дози вакцина, може да се соочи со неочекувана последица, односно дека воопшто нема антитела и дека ќе мора да се вакцинира.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести