spot_img
19 C
Skopje
недела, мај 16, 2021
spot_img

ГОЛЕМИ ПЛАНОВИ НА „BioNTech“ , сега работат за лек против друга опасна болест

Со својата вакцина против корона, „BioNTech“ се искачи на самиот врв на светската фармацевтска индустрија – и научно и финансиски. Но, тој веќе размислува за времето по оваа пандемија и подготвува огромна инвестиција во Сингапур.

Во првиот квартал од минатата година, „BioNTech“ сепак забележа загуба од околу педесет милиони евра, но сите трошоци за истражување и инвестиции се исплатија одлично. Во моментов работи на зголемување на производството. „BioNTech“ од Мајнц го зголеми својот промет во првиот квартал од 2021 година во споредба со истиот период во 2020 година – за над 70 пати на околу 2 милијарди евра. А заработката е тројно поголема – на околу 1,1 милијарди евра.

На прво место, тоа е заслуга на вакцината: “Јас сум исклучително задоволен од уникатноста на нашиот тим и соработката со нашиот партнер „Pfizer“. До денес, доставивме над 450 милиони дози во 91 земја”, рече еден од „BioNTech“ основачите, Угур Шахин.

„BioNTech“ е подготвен да ја преземе улогата на глобален концерн што ќе има деловни активности дури и по пандемијата на круната. Нивната специјалност и понатаму ќе бидат вакцините против заразни болести – генетски модифицирани препарати за кои се предвидува дека ќе играат голема улога во медицината, сè до борбата против ракот.

Планови за после короната

Кога станува збор за вакцината, „BioNTech“ планира седиште за Југоисточна Азија во Сингапур, каде се планира фабрика што ќе може да произведува до милијарда дози вакцини годишно. „BioNTech“ не сака да зборува конкретно за висината на инвестицијата, но во секој случај станува збор за „стотици милиони американски долари“. Според извештаите на медиумите, Сингапур лесно прифатил и учествува во инвестицијата, а фабриката таму треба да започне работи веќе 2023 година
Минатата година „BioNTech“ исто така го основа своето седиште во Кембриџ во американската сојузна држава Масачусетс. И, договорена е соработка со кинескиот фармацевтски концерн „Fosun“, кој исто така неодамна најави изградба на нов производствен погон со капацитет од околу милијарда дози вакцини годишно. „BioNTech – Fosun“ против вакцината за корона треба да добие одобрување во Кина ова лето.

Вакцините наскоро ќе бидат доволни за секого

Најголемиот купувач на „BioNTech“ сеуште е ЕУ, која неодамна значително ја зголеми својата нарачка. Се чини дека во блиска иднина ќе има доволна доза на вакцини во ЕУ, но во посиромашните земји ситуацијата е многу полоша.

Откако ова беше тема во Светската здравствена организација неколку пати, неодамна, американскиот претседател Бајден дозволи можност за суспендирање на патентот за вакцината корона, за да може да се произведува и во посиромашните земји. Угур Шахин верува дека ова не би помогнало многу во сузбивањето на пандемијата, бидејќи дури и да се суспендира патентот, ќе треба најмалку една година да се изгради фабрика било каде што ќе може да произведува толку сложени препарати.

Другите експерти кои ја следат работата на фармацевтскиот сектор не сметаат дека тоа ќе биде потребно: не само „BioNTech“, туку и други производители на вакцини веќе работат на проширување на капацитетот, а во многу предвидлива иднина ќе има доволно подготовки за сите.

Читај Следно

10,364FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести