spot_img
25 C
Skopje
вторник, мај 11, 2021
spot_img

СЕ МЕНУВААТ КОВИД ПРАВИЛАТА

Како што е наведено, на тој начин ќе се зголеми квалитетот на собраните податоци за случаи со најголемо клиничко и здравствено значење.

Промената во известувањето ќе започне на 14 мај 2021 година, соопшти CDC, истакнувајќи дека поради подготовките за тие измени, бројот на пријавени случаи нема да се ажурира на 7 мај 2021 година.

Американскиот центар вели дека вакцините против ковиди се ефикасни и се клучна алатка за ставање под контрола на пандемијата.

  • Сепак, ниту една вакцина не е стопроцентно ефикасна во спречување на болеста. Затоа ќе имаме помал број на луѓе кои се заразени, хоспитализирани или починале, и покрај тоа што се целосно вакцинирани – известува CDC.

Тие забележуваат дека повеќе од 95 милиони луѓе во САД се целосно вакцинирани.

  • Како и со другите вакцини, ќе има случаи на реакции на вакцината, иако вакцините работат како што се очекуваше. Исто така, ќе има асимптоматски инфекции кај вакцинираните лица, рече CDC, нагласувајќи дека има некои докази дека вакцинацијата може да ја направи болеста помалку сериозна.

CDC наведува дека сегашните податоци сугерираат дека вакцините против COVID-19 одобрени за употреба во САД нудат заштита од повеќето варијанти на SARS-CоV-2 кои циркулираат во САД.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести