spot_img
17 C
Skopje
понеделник, мај 10, 2021
spot_img

СЕ ОГЛАСИ ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ВО ВРСКА СО „ASTRAZENECA“ ВАКЦИНАТА

Европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон изјави денеска дека Европската комисија сè уште не нарачала вакцина од британско-шведската компанија „AstraZeneca“ по јуни, кога истекува постојниот договор, пренесува Ројтерс.

Европската комисија минатиот месец поднесе тужба против „AstraZeneca“ за непочитување на одредбите од договорот за набавка на вакцини за коронавируси.

Британско-шведската фармацевтска компанија е критикувана и за тоа што нема „сигурен“ план што би овозможил испорака на дози на време.

“Не ја обновивме нарачката по јуни. Ќе видиме што друго ќе се случи. „AstraZeneca“ е многу добра вакцина, изјави Бретон за француското радио Интер.

Тој додаде дека очекува неодамнешната нарачка за нови дози на вакцината „Pfizer / BioNTech“ да биде поскапа отколку во случајот на претходните верзии.

ЕУ неодамна потпиша нов договор со американско-германските производители на вакцини, кој треба да добие 1,8 милијарди дози до 2023 година.

  • Можеби ќе чини малку повеќе, но ќе дозволам компетентни луѓе да зборуваат за тоа во догледно време, рече Бретон.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести