spot_img
17 C
Skopje
сабота, мај 8, 2021
spot_img

Eве колку чини најскапото чоколадо

Најскапото чоколадо на светот е ограничено издание од 1.000 чоколадни бонбони во вредност од дури 7.728 евра по парче.

Секоја бонбона е покриена со злато што може да се јаде. Ова чоколадо беше изложено на фестивалот на чоколадо во Португалија, а имаше и свои чувари.

Чоколадните бонбони се полни со шафран, бели тартуфи, ванила од Мадагаскар и златни лисја.

Креатор на чоколадото е слаткарот Даниел Гомез, кој рече дека чоколадото во форма на дијамант влезе во Гинисовата книга на рекорди како најскапо во светот.

Чоколадното пакување е во форма на круна и е украсено со 5.500 кристали Сваровски.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести