spot_img
11.8 C
Skopje
среда, октомври 5, 2022
spot_img

СЗО ја одобри кинеската вакцина

Светската здравствена организација (СЗО) денес објави дека кинеската вакцина „Sinofarm“ против COVID-19 е одобрена за итна употреба, пренесува Ројтерс.

Тоа е прва вакцина што не е произведена во една од земјите на Западот што доби поддршка од СЗО. Тоа е исто така прв пат СЗО да одобри кинеска вакцина за итна употреба против какво било заразно заболување, додава Ројтерс.

Фактот дека вакцината „Sinofarm“ е на списокот на СЗО со итни вакцини е сигнал до националните регулатори дека е ефикасна и безбедна и ќе овозможи да се вклучи во системот Ковакс, глобална програма за сиромашните земји.

СЗО досега одобри итна употреба на вакцини против COVID-19, развиени од „Pfizer / BioNTech“, „AstraZeneca“, „Johnson & Johnson“ и „Moderna“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести