spot_img
25 C
Skopje
четврток, мај 6, 2021
spot_imgspot_img

„Октобарфест“ се сели во Дубаи ?!

Традиционалниот фестивал на пивото „Октоберфест“ треба да се одржи во Дубаи откако беше откажан во Германија втора година по ред поради пандемијата на коронавирусите, пишува „Der Bild“.

Баварскиот премиер Маркус Содер во вторникот рече дека одржувањето на големи настани не е изводливо, по состанокот со градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтер.

  • Невозможно е да се постават класични шатори за пиво на големи фестивали со социјална дистанца, маски и други мерки. Таквата состојба не е сигурна. Замислете да станете настан од кој се шири вирусот и нов бран. Брендот „Октоберфест“ би бил уништен засекогаш, а ние не го сакаме тоа.

Сепак, германските медиуми наведуваат дека „не е сè изгубено“ за љубителите на пивото, имајќи предвид дека сличен фестивал ќе се одржи и во Обединетите Арапски Емирати, а наместо да трае околу 16 дена како и обично, фестивалот ќе трае шест месеци.

Според „Der Bild“, настанот го организирале Чарлс Блум и претприемачот Дирк Ипен, а тој треба да се одржи во населбата Дубаи Марина.

Бројни германски пиварници најавија дека ќе учествуваат на настанот, а ќе присуствуваат и многу sвезди. Меѓу поканети се и Арнолд Шварценегер, Стивен Сигал и Памела Андерсон.

„Блуме“ истакнува дека тој ја добил дозволата, имплицирајќи дека сите „гости ќе бидат пренесени со автобуси до местата каде што престојувале“, за да не шетаат пијани низ градот.

Организаторите на „Октоберфест“ забележуваат дека фестивалот не е поместен и дека ова е посебна манифестација во Дубаи. Не треба да се спомене дека преселувањето на фестивалот на Арапскиот полуостров не е многу добро прифатено од традиционалистите.

„Октоберфест“ беше откажан за прв пат по Втората светска војна во 2020 година, но исто така беше жртва на неодамнешните епидемии, поради колерата, шаторите се празни во 1854 и 1873 година.

Читај Следно

10,346FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести