21.8 C
Skopje
четврток, септември 7, 2023

Канада стана првата земја што одобри употреба на вакцина за деца на возраст од 12 години

Канадското Министерство за здравство денес објави дека ќе дозволи употреба на вакцина за коронарна вирус од производителот „Pfizer-BioNTech“ за деца на возраст од 12 и повеќе години.

Канада стана првата земја што одобри употреба на вакцина за таа возрасна група.

Министерството заклучи дека вакцината е „безбедна и ефикасна“ во спречување на коронавирус кај деца на возраст од 12 до 15 години.

Тој додава дека одлуката е донесена по „ригорозен и независен преглед на научни докази“. Канадските власти претходно ја одобрија вакцината од 16-годишна возраст па нагоре.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img