23 C
Skopje
вторник, мај 4, 2021
spot_img

Facebook и Instagram се закануваат дека корисниците ќе мораат да плаќаат за своите услуги

Facebook и Instagram се закануваат дека корисниците ќе мораат да плаќаат за своите услуги. Но, само ако корисниците не дозволат апликациите на компанијата да ги следат дури и по инсталирањето на iOS 14.5 на уредите на Apple.

По објавувањето на iOS 14.5, сите апликации мора да побараат дозвола пред да можат да следат корисникот помеѓу апликациите и веб-страниците. Затоа компании како Facebook се грижат за приходите од реклами и ги испробуваат сите трикови за да се осигурат дека луѓето им дозволуваат да ги следат.

  • За да им помогнеме на луѓето да донесат поинформирана одлука, ние исто така го прикажуваме нашиот сопствен екран, заедно со оној на Apple. Тој ќе обезбеди повеќе информации за тоа како користиме персонализирани реклами што поддржуваат мали бизниси и овозможуваат бесплатни апликации. Ако прифаќате прашања за Facebook и Instagram, рекламите што ги гледате во овие апликации нема да се променат. Ако одбиете, сепак ќе гледате реклами, но тие ќе бидат помалку важни за вас. Придонесот кон овие упатства не резултира со собирање нови типови на податоци од Facebook. Тоа само значи дека можеме продолжете да им давате на луѓето подобри искуства, стои во заедничкото соопштение на компаниите.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести