23 C
Skopje
понеделник, мај 3, 2021
spot_img

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Вакцинираните можат да патуваат

Европската комисија денес издаде препорака дека странските државјани кои се целосно имунизирани и тие од земји со поволна епидемиолошка состојба да им биде дозволено да патуваат во земјите на ЕУ без посебни ограничувања.

„Покрај тоа, Комисијата предлага да се подигне прагот за влез на земји на оние од кои секое патување може да биде дозволено“, се вели во соопштението на Европската комисија.

Минатата недела Европскиот парламент со големо мнозинство го прифати воведувањето на „ЕУ Ковид-19 сертификатот“ и законодавната рамка која што избегнува патни пречки и дискриминација на невакцинирани лица.

„ЕУ КОВИД-19 сертификат “ е третиот официјален наслов на документот што треба да го регулира прекуграничното патување кон Европската унија. Ова име, тоа беше прифатено од огромното мнозинство во Европскиот парламент, со што се воспостави договор за правната рамка според која ковид пасошите треба да важат 12 месеци.

Исто така, воспоставена е законодавна рамка за регулирање на прекуграничното движење на граѓани од земји што не се членки на ЕУ. Акцентот беше ставен и на прифаќање на сертификати за вакцинација одобрени од Европската агенција за лекови, додека одлуката за прифаќање на други вакцини беше оставена на земјите-членки.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести