15 C
Skopje
среда, април 28, 2021
spot_img

„Pfizer“ капсулата која спречува COVID-19 може да биде достапна до крајот на годината

„Pfizer“ капсулата која спречува COVID-19 може да биде достапна до крајот на годината, ако човечкото испитување во САД и Белгија биде успешно.

  • Досега нема други лекови освен вакцини кои можат да спречат инфекција со COVID-19, но ако седен барем се открие, може да се заборавиа на заклучувањата засекогаш, вели еден експерт за „Daily Mail“.

„Pfizer“, компанијата што произведе една од најпопуларните вакцини во Европа и Северна Америка, започна со тестирање на својот експериментален лек врз луѓе.

Антивирусен лек, наречен PF-07321332, може да се даде на луѓе кои почнале да покажуваат симптоми на инфекција за да ги спречат да развијат тешка форма на болеста.

Иако повеќето луѓе ќе бидат вакцинирани, вакцините не се 100 проценти ефикасни, а некои луѓе не можат да ги добијат, што значи дека вирусот корона ќе продолжи да се шири.

Пилулата може да помогне во спречување на тешки форми на болест кај луѓе кај кои вакцините не работат добро, или може да биде втора линија на одбрана во случај да се појави нов вирус отпорен на имунитет.

Во моментов, околу 60 лица се вклучени во првата фаза од испитувањето на „Pfizer“ со лекот PF-07321332, што треба да заврши на 25 мај. После тоа, ако се докаже дека пилулата е безбедна, ќе се спроведат поголеми тестови со повеќе луѓе за да се докаже дека дефинитивно запира kovid COVID-19, како што сугерираат лабораториски тестови.

Британскиот премиер БорисЦонсон минатата недела објави дека нивната влада формира антивирусна работна група за пронаоѓање и купување на антивирусни лекови кои можат да излечат од COVID-19 до есента.

Професорот Кевин Блит, научник од Универзитетот во Глазгов, кој спроведува испитување на антивирусниот лек фавипиравир, што може да се даде откако некој ќе се зарази, рече:

  • Би било голем чекор напред ако дејствуваат антивирусни лекови. Нормалните услуги можат да работат, не мора да имате заклучување.

На фармацевтските компании честопати им требаат години за нови производи да поминат тестови, да се произведуваат и да излезат на пазарот, но кога станува збор за запирање на COVID-19, науката значително забрза. На „Pfizer“ му требаше помалку од една година да направи вакцина и да започне со вакцинирање на луѓе, а PF-07321332 би можел да биде готов до крајот на оваа година, пишува „Telegraph“.

Лекот припаѓа на типот наречен инхибитор на протеаза и слични лекови веќе се користат за запирање на вирусот, вклучително и ХИВ и хепатит Ц. „Pfizer“ не најде докази за несакани ефекти во студиите врз животни и сега ќе тестира во мал тест на здрави луѓе лекот влијае на луѓето. Доколку добро го толерираат, испитувањето ќе биде проширено на поголем број граѓани.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести