21 C
Skopje
понеделник, април 26, 2021
spot_img

Њу Џерси воведува Х за луѓе кои не се чувствуваат ниту жени ниту мажи

Американската држава Њу Џерси, како и претходните 19 држави и Вашингтон, одлучија да дозволат ознака Х за пол на возачките дозволи и други документи.

Дополнителната опција за пол е официјално достапна во согласност со дел од законот донесен во 2018 година, со цел да им се овозможи на жителите полесно да ја менуваат својата идентификација на полот, објави во понеделникот Комисијата за моторни возила во Њу Џерси (MVC), пренесува CNN.

Новата ознака Х ќе означи дека полот на лицето не е наведен, што е голем чекор за оние кои се идентификуваат како небинарни или за оние кои не се идентификуваат како мажи и жени. Х-ознаката може да ја користат и жители кои не сакаат полот да биде наведен во дозволата или друга идентификација.

Промената првично беше планирана за крајот на 2020 година, но беше одложена поради пандемијата, објави Комисијата.

  • Разновидноста и вклученоста се клучни вредности за Њу Џерси и за сите нас во MVC, рече главниот администратор Сју Фултон.
  • Знаеме дека оваа нова опција ќе има големо влијание врз многу жители, бидејќи пристапот до ресурсите и можноста за слободно живеење и работа толку често зависи од тоа да имате документација што правилно го рефлектира вашиот идентитет, рече таа.

Како што известуваCNN , притискањето на опцијата X е дел од долготрајниот напор на трансродовата заедница да обезбеди полесни промени на половите ознаки на документите.

Точната идентификација на полот на официјалните документи помага во заштитата на безбедноста на трансродовите лица и им овозможува подобар пристап до домување, вработување или други јавни бенефиции, според Националниот центар за трансродова еднаквост.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести