17 C
Skopje
понеделник, април 26, 2021
spot_img

СВЕТОТ ШОКИРАН ОД ВИСТИНСКАТА ПРИКАЗНА: Наградениот филм крие голема трагедија (видео)

Данскиот режисер Томас Винтерберг освои Оскар во категоријата најдобар странски филм, под името „Уште една рунда“.

Кога Витнерберг го одржа говорот, откриена е трагичната приказна на овој успешен Данец, а многумина прд малите екрани останаа во солзи.

Неговата 19-годишна ќерка Ида го загубила животот во трагична несреќа кога тој работел на снимањето на наградениот филм. Ида требало да има улога затоа што била воодушевена од сценариото.

„Ако некој се осуди да верува дека е некако овде со неас, требаше да ја видите како аплаудира и навива. На крајот, го снимивме овој филм за неа, во нејзин спомен. Значи, Ида, ова е чудо што едноставно се случи, а ти се дел од тоа чуд. Можеби некаде и влечеш некои конци. Ова е за тебе“, изјави нејзиниот татко додека ја примаше наградата.

Погледнете го видеото ТУКА.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести