21 C
Skopje
понеделник, април 26, 2021
spot_img

Еве зошто отворените врски се во мода

Како што доаѓа новото време се повеќе луѓе одлучуваат да бидат во отворена врска. Овој феномен наидува на многу осуди, но и добива се повеќе поддршка бидејќи отворените односи исто така имаат свои предности, велат експертите.

Студија на Универзитетот Тексас А & М покажа дека партнерите во слободните врски се посреќни од оние кои не се склони кон овој животен стил.

Во оваа студија учествувале над 500 испитаници, кои имаат повеќе партнери во исто време и ист број на оние кои се целосно верни.

Предводникот на истражувачкиот тим, Томас Брукс, истакна дека истражувањето покажало дека луѓето кои имаат односи со повеќе партнери се пофлексибилни.

Се верува дека во Велика Британија, секоја 25 личност бил во врска во која се толерира секс со други: „Овие парови се постраствени, имаат поголема самодоверба, се повеќе комуникативни, подобро се справуваат со кавги и се позадоволни од животот “, заклучува истражувањето.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести