21 C
Skopje
понеделник, април 26, 2021
spot_img

Виталиј Гречин сè уште е во притвор во Дубаи поради објавена фотографија на социјалните мрежи каде позира на балконот

Виталиј Гречин (41), американски плејбој со украинско потекло, сè уште е во притвор во Дубаи поради објавена фотографија на социјалните мрежи каде позира на балконот.

Тој продолжува да тврди дека потегот е „чиста уметност“ и негира дека им наредил на „девојчињата“ да се соблекуваат. Сите жени на фотографијата оттогаш се ослободени од затвор и депортирани во нивната родна Украина, а забрането им е враќање во Обединетите Арапски Емирати следните пет години.

Во првото интервју откако заврши зад решетки, Виталиј се извини за својата „грешка“. Тој вели дека немал намера да навредува во кое било време, а за фотографирање со голи украински модели, тој вели: „Тоа е уметност, таков кадар во која било друга земја би се сметал за сосема нормален“. Богатиот човек исто така истакнува дека сите девојки кои позирале – а ги имало 20 – биле „девојки кои биле во Дубаи на одмор“.

  • Јас лично платив за тоа патување, сакавме да избегаме од заклучувањето, да се забавуваме … Ме чинеше околу 10.000 американски долари. Сакав да се опкружам со луѓе со кои се чувствувам пријатно, исто како кога одите во ноќен клуб или ресторан на вечера. Немаше продажба, немаше купување, ништо од тоа. Овие девојки не се ноќни дами или придружнички, тие се мои добри пријателки, а снимањето не беше реклама за сексуални услуги или, не дај Боже, порнографија – вели Грецин и додава дека по скандалот со фотографијата платил неколку стотици илјади фунти за да помогне девојките да бидат ослободени.

На прашањето дали се извини за навреда на верските чувства на муслиманите во Дубаи, американскиот Украинец рече: „Секако дека го направив тоа. И девојките се извинија. За мене, сè што се случи беше многу непријатно искуство. Не бев во право и се извинив. Јасно е дека не ми била намерата да навредам некого, јасно е дека не сме се искачиле на џамија голи.“

Тој тврди дека жените поминале десет дена во затвор за спорната фотосесија, без доволно храна, вода и средства за хигиена и дека морале да спијат на метални кревети без постелнина.

  • Се чувствувам одговорно. Ми се допаѓа да плачам кога ќе ја видам шестцифрената сума на адвокатски такси што сега треба да ги платам – додаде плејбојот.
    Во меѓувреме, тој беше префрлен од затворот во затворската болница поради пациентите со COVID-19 и се надева дека ќе биде пуштен дома веднаш штом добие негативен тест за коронавирус.

Според „Daily Mail“, Грецин во едно интервју исто така изјавил дека Дубаи е „многу лицемерно општество“, барем кога станува збор за сексот.

  •  Дубаи веројатно има најголем број на сексуални работници на Блискиот исток. Секоја личност што ја познавам користи дрога и секој шеик носи 50 или 60 девојки неделно од целиот свет. Се обидувам да се држам настрана од сето ова – заклучува Американскиот Украинец, кој позираше покрај пијаното со истите 20 девојки, но таа фотографија е направена зад затворени врати и очигледно не била толку проблематична како снимката од балконот.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести