12 C
Skopje
сабота, април 24, 2021
spot_img

Европската комисија ќе ја „AstraZeneca„ ?

Европската комисија се подготвува да покрене тужба против „AstraZeneca„, објави европски „Politico“, цитирајќи пет неименувани дипломати на Европската унија.

На состанокот на амбасадорите во средата, повеќето земји-членки на ЕУ изјавија дека ќе ја поддржат тужбата против компанијата во врска со поплаките дека не доставила договорена доза на вакцини за коронавирус до Европската унија, пренесува Ројтерс.

Целта на тужбата е да се принуди „AstraZeneca„ да ги обезбеди дозите предвидени во договорот со ЕУ, се додава во информацијата што ја цитира неименуваниот дипломат.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести