12 C
Skopje
сабота, април 24, 2021
spot_img

Еве зошто мажите изневеруваат

Мажите сметаат дека жените не треба да очекуваат нивните партнери да бидат интуитивни и да знаат сè што сакаат. Љубовницата е поверојатно да биде подиректна, бидејќи тие имаат малку време да бидат заедно.

Веб-страницата за наоѓање вонбрачни односи „Victoria Milan“ се занимаваше со темата – зошто толку многу мажи изневеруваат жени, па разговараа за тоа со мажи од целиот свет. Тие испитале 8.210 од САД, Ирска, Велика Британија, Шпанија, нордиските земји, Франција, Италија, Канада, Јужна Африка и Полска.

Тие сакаа да откријат што ги нервира партнерот да сакаат да бараат љубовница. Ова се најчестите причини.

1. Често го менуваат расположенијата
Сите понекогаш сме лошо расположени, но имаме тенденција да го криеме од луѓе во чиешто друштво не се чувствуваме пријатно. На почетокот на врската, повеќето луѓе се обидуваат да останат позитивни и среќни затоа што е полесно да се привлече и задржи партнер. Меѓутоа, кога врската станува посериозна и потрајна, тогаш „сопирачката“ се олабавува, а понекогаш доаѓа до ерупција на лошо расположение.

2. Премногу е љубоморна
Дури 96 проценти од мажите во истражувањето рекле дека воопшто не сакаат такво однесување. Затоа, можно е нивните партнери да имаат вродени проблеми со љубомора. Од друга страна, тие можат да бидат љубоморни затоа што чувствуваат дека нивниот партнер веќе ги изневерува.

3. Ѝ кажуваат на пријателката за нивната интимност
Ова однесување иритира 93 проценти од мажите. Колку подолго сте заедно, толку се поголеми шансите да имате заедничка група пријатели. Но, може да биде незгодно – да знаете дека вашите заеднички пријатели знаат сè за вашата интимност.

4. Лесно станува нервозна
И тоа е она што ги води луѓето кон измама. Напнатоста ги иритира, 90% од нив рекле дека тоа многу им пречи.

5. Никогаш не кажува што сака
Според истражувањето, 89 проценти од мажите рекле дека ова многу им пречи. Тие веруваат дека жените не треба да очекуваат нивните партнери да бидат интуитивни. Тие очекуваат нивниот човек да одвои време за нив, да им помогне во домашните работи и да ги пофали за нивните напори. Љубовницата најверојатно е директна затоа што имаат малку време да бидат заедно.

6. Наоѓа начини да избегне секс
Ова однесување лути 88 проценти од мажите. Сосема е нормално дека сексуалниот нагон на жената се намалува колку подолго е во врска. Нема веќе почетна страст и возбуда и работите се забавуваат во спалната соба. Вистината е, мажите често имаат посилен сексуален нагон од жените, па затоа влегуваат во афера за да ги задоволат своите потреби.

7. Секогаш сака чувство на сигурност
Се чини дека многу мажи не сакаат да бидат оние кои постојано ќе ја зголемуваат самодовербата на својата партнерка и ќе ја убедат дека изгледа добро. Според ова истражување, дури 87 проценти од мажите сметаат дека ова однесување е оптоварување.

8. Сака да поделиме порција од ресторанот
Голем 65 проценти од нив рекле дека им е ужасно непријатно, па дури и ги изнервирало ова. Жените кои сакаат да споделуваат храна главно го прават тоа за да се чувствуваат поблиску до својот маж.

9. Поставуваат премногу прашања
Дека ова ги иритира, изјавиле 65% од посилниот пол. Партнерите често знаат да поставуваат прашања затоа што се грижат и сакаат да бидат сигурни дека сè е во ред. Но, тие не го доживуваат тоа како грижа и љубов, туку како иритирачко однесување.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести