10 C
Skopje
четврток, април 22, 2021
spot_img

Тројца обвинети во Велес за прекршување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство во Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање на казнен налог против три лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик.

Постапката е поведена бидејќи обвинетите го нарушиле полицискиот час и за време на важечката забрана за движење, без да поседуваат дозвола, се движеле на различни локации.

За осомничените предложено е изрекување парични казни и тоа по 40 дневни глоби во износ од по 20 евра во денарска противвредност.​

Читај Следно

10,350FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести