9 C
Skopje
среда, април 21, 2021
spot_img

Еве колку заработи „Johnson & Johnson“ од вакцини во првиот квартал

Американската компанија „Johnson & Johnson“ (J&J), чија вакцина против COVID-19 беше запрена минатата недела за да се провери извештајот за ретки случаи на згрутчување на крвта, денес објави дека продажбата на таа вакцина во првиот квартал изнесува 100 милиони долари.

Компанијата претходно објави дека нејзината вакцина против коронавирус ќе биде достапна на непрофитна основа до крајот на пандемијата, пренесува Ројтерс.

Производителот сега очекува приход на целата година, на прилагодена основа, од 9,42 до 9,57 УСД по акција од претходната прогноза од 9,40 до 9,60 УСД по акција, бидејќи продажбата на лекови против рак придонесе кварталниот профит да се зголеми за скоро 7,0 проценти.

Само заработката на фармацевтскиот сектор на компанијата се искачи на 6,20 милијарди долари или 2,32 долари по акција во првите три месеци од тековната година, од 5,80 милијарди долари или 2,17 долари по акција една година порано.

Американските регулатори минатата недела престанаа да ја користат вакцината J&J против COVID за да ги истражат извештаите за ретки, но сериозни случаи на згрутчување на крвта кај луѓето кои ја примиле.

Читај Следно

10,350FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести