18 C
Skopje
среда, април 21, 2021
spot_img

ЕВЕ КАКО ЗАВРШИ НАЈСКАПИОТ РАЗВОД ВО ИСТОРИЈАТА

Денеска поранешната сопруга на рускиот олигарх добила дури 453 милиони фунти (504 милиони евра) во најскапата тужба за развод.

Судската битка се вртеше околу цело богатство кое вклучува неколку луксузни вили, јахта, хеликоптер, приватен авион и уметничка колекција која вклучува дела на Марк Ротко, Енди Ворхол и Демијан Хирст, меѓу другите.

Имено, Татјана Ахмедова ги обвини нејзиниот поранешен сопруг Фархад Ахмедов, олигарх близок до рускиот претседател Владимир Путин и нивниот 27-годишен син Темур Ахмедов дека криеле милиони вредно богатство за да не ѝ ја исплати сумата доделена од Врховниот суд во населбата од 2016 година.

  • Од разводот во 2016 година, однесувањето на мојот поранешен сопруг Фархад остави трага на уништување и болка. Тој го следеше патот на одмазда роден од неговите лаги, кој се закануваше дека ќе ме уништи не само мене, туку и врската мајка-син. За среќа, таа врска е нераскинлива. Денешната пресуда е неизбежен заклучок, имајќи предвид дека Фархад не постапуваше чесно на прво место. Фархад ги изложи сопственото семејство и децата , рече Татјана денес по пресудата во нејзина корист.

Така завршува најскапата постапка за развод започната пред пет години.
Фархад Ахмедов, чие богатство се проценува на 900 милиони фунти, рече дека одлуката од 2016 година ја смета за скандалозна.

Татјана тврди дека нејзиниот сопруг, Русин роден во Азербејџан, пренел пари и имот на нејзиниот син за да не мора да и плаќа сума, но тие ги отфрлиле нејзините тврдења и рекле дека знаела дека таткото му дал стан на неговиот син во ексклузивен лондонски One Hyde Park вреден 30 милиони фунти.

Пред судењето, сите средства на Темур ширум светот беа замрзнати, а судот му ги ограничи трошоците на 3.000 фунти неделно.

Темур верува дека мајката нема право на 453 милиони фунти од богатството на нејзиниот татко, што беше одобрено од судот во Лондон во 2016 година, бидејќи нејзините родители се разведоа пред 20 години поради нејзината тајна врска со помлад маж. Таткото, наводно, и понудил на мајката 100 милиони фунти, но таа поднела барање за развод во Лондон, а судијата и одобрил 41,5% од вкупното богатство од 1 милијарда фунти.

Читај Следно

10,350FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести