9 C
Skopje
понеделник, април 19, 2021
spot_img

ХОРОР ВО КЕЈПТАУН: Пожарот надвор од контрола (ВИДЕО)

Пожар во Кејп Таун уништи дел од универзитетската библиотека, во која се наоѓа уникатна колекција од африкански архиви, изјави во понеделникот директорот на библиотеката, додека пожарот се прошири кон центарот на градот.

Пожарот избувна во подножјето на планината Табела и се прошири на Универзитетот во Кејптаун (УКТ), принудувајќи стотици студенти да бегаат.

2537747_w-56835734_ff
2537761_w-56836139_ff

Одделот за африкански студии во зградата од 30-тите години на минатиот век и читалната беа целосно уништени, рече директорот на библиотеката на УКТ, Ујала Сатгор, во неделата преку објава на Facebook.

  • Некои од нашите вредни колекции се изгубени, напиша таа.
2537729_w-56835612_ff
2537751_w-56835735_ff
  • Фотографиите што го придружуваат соопштението покажуваат оган и чад како се издигаат од покривот и прозорците на зградата, кој е затворен до ново известување. Ќе се направи целосна проценка на штетата кога зградата е безбедна за влез, рече Сатгор.

Дебелиот чад лебдеше над испразнетиот кампус на УКТ во понеделникот.

Беше навистина ужасно, изјави за АФП Космас, 20-годишен студент по економија. Небото беше портокалово, пепел насекаде и сите врескаа. Се беше во хаос.

  • Целата таа историја изгубена во библиотеката, не моам да поверувам, рече тој.
    Стотици студенти кои живеат поблизу до пожарот беа преместени во привремено сместување. Пожарникарите сè уште се борат со пожарот бидејќи силниот ветер го шири на запад, поблиску до центарот на градот.
  • Пожарот сè уште не е под контрола, изјави портпаролот на пожарникарот во Кејптаун, Жермејн Карелс.
  • Ветерот е главниот фактор, рече тој, додавајќи дека поради ветерот, пожарот не може да се изгасне од воздухот.

Училиштата во предградието Вредехоек, на околу три километри од УКТ, се повикани на евакуација. Истрагата за пожарот е во тек, а еден осомничен е во притвор, изјави градскиот службеник Алдерман Pеј Смит.

Пожарот го уништи Меморијалниот ресторан Сесил Родос, приватни куќи и историски згради како што е ветерницата Мостертс хил..

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести