7 C
Skopje
недела, април 18, 2021
spot_img

ЕВЕ ЗОШТО БАКНУВАЊЕТО Е ЗДРАВО

Бакнувањето е многу корисно кога станува збор за физиолошко здравје, создава добро расположение и ја продлабочува интимноста со личноста со која сте во врска.
Во моментот кога вашите усни ќе се поврзат со усните на вашиот партнер, вашето тело веднаш реагира на искрите што постојат меѓу вас.

Потоа, постои интензивна секреција на хормони на среќа во мозокот, поради што често мислите дека неговиот или нејзиниот бакнеж „ви го одзема здивот“. Затоа секогаш сакате повеќе бакнежи и никогаш не ви е доволно.

Бакнувањето не е добро само за вашата врска, туку и за вашето расположение. Бакнежот го зајакнува имунитетот и согорува 1,5 калории во минута.

Добро е за целокупното здравје: физичко, ментално, духовно и емоционално.

Бакнежот помага да разберете што е добро за вас
Уште од раѓање, ги користевте усните и јазикот за да разберете што е добро за вас. Вашите усни се исклучително чувствителни на она што го сакате или не го сакате. Во моментот кога ќе бакнете некого, огнометот ќе пука меѓу вас или нема да чувствувате ништо. Бакнежот е одличен начин да утврдите дали има чувства помеѓу вас и вашиот партнер.

Бакнувањето го крева расположението
Физичкиот контакт на усните со личноста што ја сакате влијае на промената на расположението. Тогаш се ослободуваат хормоните окситоцин, допамин и серотонин. Ако имате лош ден, прегрнете се и бакнете се со вашиот партнер бидејќи на тој начин вашето расположение ќе се зголеми благодарение на хормоните на среќа што се лачат при контакт со саканата личност.

Бакнување против инфекција
Бакнувањето го зајакнува вашиот имунолошки систем и помага во борбата против инфекциите. Истражувањата покажуваат дека бакнувањето спречува бактериите да останат на забите. Тоа е природен начин да ги заштитите забите од кариес и расипување.

Ја зголемува интимноста меѓу партнерите
Кога го бакнувате вашиот партнер, вашето тело го доживува како акт на приврзаност кон него. И, кога ќе почнете да се чувствувате приврзани, вашето тело се повеќе посакува бакнежи, бидејќи тие му даваат сигурност и чувство на поврзаност. Ова е природно затоа што секоја личност има потреба од врски и безбедни врски.

Бакнувањето го намалува стресот
Кога имате напорен ден, вашето тело произведува повеќе кортизол (хормон на стрес). Бакнувањето со партнерот е еден од начините да го намалите нивото на хормони на стрес во вашето тело. Кога ќе се поврзете со вашиот партнер и разменувате нежност, постои зголемување на нивото на адреналин и интензивно лачење на хормоните на среќата.

Тоа влијае на вашата самодоверба
Вашето чувство на сигурност кога сте покрај партнерот влијае да имате поголема самодоверба. Кога ќе го напуштите вашиот партнер, бакнежите со разделба ќе ве направат убав одмор на денот.

Бакнежите прават да изгледате помладо
Научниците велат дека 34 мускули во вилицата се активни за време на бакнежот. Тие веруваат дека бакнувањето може да ја затегне вилицата затоа што често ја држите во таа позиција и всушност ги затегнувате мускулите. Исто така, додека се бакнувате, вашето лице го враќа својот природен сјај, а брчките се намалуваат.

Ја охрабрува сексуалноста
Бакнувањето со личност која ви се допаѓа повеќе вади од вас. Вашето тело вели: „Дај ми повеќе…“ Нормално е дека за време на бакнувањето сакаме повеќе, тоа всушност нè охрабрува да го истражуваме сексуалниот партнер и сопственото тело.

Стимулира позитивни мисли
Да се ​​биде близу до личност што ја сакаме, најверојатно, ќе и веруваме. Потоа споделуваме личен простор со неа и сме отворени за создавање подлабока врска со неа. Бакнувањето стимулира позитивни мисли и ни помага да развиеме подобри интимни односи со нашиот партнер.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести