9 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

СОПСТВЕНИКОТ НА EVER GIVEN ГО ОЧЕКУВА КАЗНА ОД 916 МИЛИОНИ ДОЛАРИ?

Бродот што го блокираше Суецкиот канал скоро една недела во март не може да замине, а властите на каналот, египетската управа на каналот Суец (SCA), бараат оштета од сопственикот на бродот од Јапонија од 916 милиони долари, објави Ројтерс повикувајќи се на два извори .

Контејнерскиот брод „Ever Given“, кој е во сопственост на компанијата „Shoei Kisen Kaisha“, се наоѓа во езерото кое ги раздвојува двата дел од каналот, бидејќи беше пуштен на 29 март, кога SCA започна со истрагата.

Два извори на SCA, кои одбија да бидат именувани, за Ројтерс изјавија дека египетскиот суд наредил бродот да биде задржан.

Според друг извор, во тек се преговори за надомест на штета.

Компанијата „UK сlub P&I“, осигурител на бродот „Ever Given“, објави дека каналот бара 300 милиони долари бонус за спасување на бродот и 300 милиони долари за губење на својата репутација.

Директорот на SCA, Осама Раби, изјави за египетската телевизија дека „Ever Given“ нема да го напушти каналот се додека не заврши истрагата и не се исплати отштета.

„Ever Given“ заглави во Суецкиот канал на 23 март, затворајќи го преминот шест дена, па 400 бродови мораа да чекаат, додека останатите наоѓаа друг начин да ја заобиколат Африка.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести