8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ШТО ГОВОРЕШЕ ЅВЕЗДАТА ОД КУЛТНИОТ ЈУГОСЛОВЕНСКИ БЕНД “ЕКВ”: Во мојот стабилен живот, најнестабилниот дел сум јас

Маргита Маги Стефановиќ е родена на 1 април 1959 година, таа беше клавијатурист на култниот југословенски бенд Екатарина Велика.

Со групата „ЕКВ“ зад себе остави осум албуми и стотици концерти низ цела поранешна Југославија.

Пред да се приклучи на групата, таа беше дел од Националниот универзитет Коларац со белградската филхармонија и успешно се занимаваше со дизајн и архитектура.

Рок принцезата Маргита Стефановиќ ќе наполнеше 62 години оваа година. Нејзините „мисли“ останаа запишани затоа што, покрај нејзиниот извонреден талент и харизма, таа беше и некој што не се двоумеше да го искаже своето мислење и став на разни теми.

Ова се само некои од славните цитати на  Маги кои оставија неизбришлива трага на музичката сцена во регионот.

– Би се самоубила да свирам десет години и, поради политичката ситуација, да бидам прифатена од многу луѓе. Каква врска има тоа со мојот живот, моето свирење?

– Се плашам од постојаните предизвици на нашето секојдневие, политичките и економските ситуации.

– Мојот проблем со денешната состојба е што не можам да се идентификувам со никого и со ништо.

– Сите имаме многу среќа што сме родени овде, и сите се жалиме дека не сме родени таму каде што е подобро. Никаде не е подобро.

– Се плашам од залудноста на нашата конечност.

– Во мојот нормален, стабилен живот, најнестабилниот дел сум јас.

– Научив дека во животот не треба да правите ништо друго освен да умрете.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести