14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

КОЛКУ СЕ*С Е ДОВОЛНО ЗА СРЕЌНА ВРСКА!? – Одговорот ќе ве изненади..

Дали водењето љубов има неограничено влијание врз стресот или има доза што е доволна, се прашуваа научниците од Универзитетот во Торонто кои откриле точно колку е потребно акција за среќа во долга врска или брак.

Луѓето се генерално посреќни во врската во која водењето љубов е важен и неопходен дел, но претходните истражувања не кажуваат колку е потребно дејствување за да се чувствуваат задоволни и поврзани.

Дали водењето љубов има неограничено влијание врз стресот или има доза што е доволна, прашаа научниците од Универзитетот во Торонто, кои открија точно колку е потребно акција за среќа во долга врска или брак.

Според 23-годишно истражување спроведено на дури 25.000 луѓе, идеално е да водите љубов еднаш неделно. Вистина е дека повеќе акција дефинитивно не е лошо, но добро, но во подолгите врски и бракот, нивото на среќа останува исто ако е еден или повеќе пати неделно, а проблемот е ако е помал од тоа.

Истражувачите додаваат дека оваа количина водење љубов не се однесува на нови парови, кои по правило се сакаат почесто.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести