10 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

СТРАШНО: Секој трет пациент со Ковид-19, има психијатриско или невролошко нарушување

Студија спроведена на 23 000 луѓе, претежно од Соединетите Држави, открила дека на еден од тројца прележани со COVID-19 вирусот имало дијагностицирано невролошко или психијатриско нарушување шест месеци по третманот.

Ова упатува на заклучок дека бран на невролошки и психијатриски пациенти може да се очекува како последица на пандемијата, според стручното списание „Lanset Psychiatrist“.

Од 14-те психијатриски нарушувања, анксиозноста и депресијата се најчести кај прележаните пациенти со кора, иако на научниците не им е јасно како овие нарушувања се поврзани со вирусот, пренесува Ројтерс.

Студијата не утврди кои биолошки или психолошки механизми се предизвикувач на овие нарушувања, но беше заклучено дека е потребно да се иницира ново истражување за да се утврди што ги предизвикува овие феномени, како да ги спречи или како да се третираат медицински.

Врз основа на анализата на медицинските записи, откриено е дека повеќе од 236 илјади луѓе биле дијагностицирани со некаков невролошки или психијатриски проблем кај 34 проценти од пациентите откако страдале од COVID-19.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести