6 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

СТРАШНО: Oштетиле уметничко дело вредно повеќе од 400.000 евра

Двојката што ја посети уметничката галерија во Јужна Кореја сликале преку изложеното дело бидејќи сметаа дека тоа е уметност во која учествува и публиката.
Графитите изложени во галерија во Јужна Кореја беа оштетени затоа што еден пар сметаше дека четките и боите поставени пред уметничкото дело се наменети за посетителите.

  • Тие сметаа дека им е дозволено да го сторат тоа како дел од партиципативната уметност и направија грешка, изјави кураторот на изложба во Сеул за Ројтерс.

Откако вработените ги забележаа свежите контури на четките за боја, „ случајно снимените вандали“ беа идентификувани преку снимки за надзор – маж и жена од дваесеттина години.

Се проценува дека неименуваното уметничко дело вредело околу 425 000 евра (500 000 УСД).

Насликана е од американски графити уметник JonOne пред публика во Сеул во 2016 година.

Оттогаш, тој бил изложуван на разни настани, заедно со бои и четки што ги користел во жива изведба, составен дел од неговите уметнички дела.

  • Во моментов преговараме со уметникот дали да го обновиме, изјави за Ројтерс Канг Вук, кустос на изложбата што се одржа во Светскиот трговски центар Лоте во Сеул.

Инцидентот ги принуди луѓето од галеријата да постават мала ограда пред графитите со дополнителни знаци за предупредување на кои пишува „Не допирај“.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести