5 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Една земја најавува робот кој извршува 300 COVID тестови на час

Рускиот фонд за директни инвестиции (RDIF) објави робот-транспортер кој извршува 300 COVID тестови на час и не бара присуство на персонал, изјави денеска извршниот директор на фондот Кирил Дмитријев на состанокот со рускиот претседател Владимир Путин.

  • Веруваме дека ова ќе биде клучно решение не само за Русија, туку и за другите земји – да се автоматизира производството на тестови надвор од лабораторијата, рече Дмитријев, пренесува TAS S.
  • Од почетокот на пандемијата, фондот испорача над 15 милиони тестови во 17 земји, вклучувајќи ги ОАЕ, Австрија и Франција, додаде тој.

За време на состанокот со Путин, Дмитријев исто така рече дека Индија и Јужна Кореја веќе го произведуваат „Sputnik V“ и дека многу од 20-те производители со кои Русија има договор во 10 земји ќе достигнат полн капацитет во април.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести