14 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Еве што се случува со вашиот организам ако претерате со пиво

Ако сте љубител на пиво и ако повремено уживате во него премногу, треба да ги знаете овие седум работи.

  1. Неколку минути по пиење

По консумирањето, алкохолот патува низ телото до стомакот каде што се апсорбира во крвотокот и стигнува до мозокот и мускулите.

  1. По 10 минути

По 10 минути, телото го препознава алкохолот како отров и не сака да го депонира, се обидува да го разгради и да се ослободи од него што е можно поскоро.

  1. После 15 минути

Стомакот почнува да го распаѓа алкохолот за да го отстрани од телото и со тоа започнува да произведува ензим наречен алкохолна дехидрогеназа кој го претвора алкохолот во други хемиски соединенија. Оваа конверзија исто така вклучува и ацеталдехид, високо токсично соединение што предизвикува мамурлак.

Алкохолот се претвора во оцетна киселина и вода, и понатамошно распаѓање во масни киселини и вода, кои се прифатливи за организмот, а тоа не отрезнува.

Ако пиеме повеќе отколку што може да се справи со црниот дроб, стануваме пијани.

  1. По 20 минути

По 20 минути, почнуваме да ги чувствуваме општите симптоми на алкохол, главата е лесна и сме преплавени од среќа.

  1. По 45 до 90 минути

По 45 до 90 минути, дејството на алкохолот е на својот врв.

  1. По 60 минути

По 60 минути, треба да одиме во тоалет, бубрезите го насочуваат пијалокот директно во мочниот меур, па затоа мора почесто да уринираме и затоа да се дехидрираме.

Ако престанеме да пиеме ќе се чувствуваме поспани или уморни, а ако спиеме пијани тоа е лошо за нас бидејќи телото е дехидрирано.

  1. По 12 до 24 часа

По 12 до 24 часа, кога ќе се разбудиме, веројатно ќе почувствуваме симптоми на мамурлак: главоболка, вртоглавица, жед, бледило и треперење и симптоми предизвикани од дехидратација. Причината е што нашето тело сè уште се бори со алкохолот што е во нашето тело.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести