10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ВО ХРВАТСКА НА МОРЕ ЌЕ МОЖЕ И БЕЗ ПЦР ТЕСТ, НО САМО АКО СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ ИЛИ СТЕ ВАКЦИНИРАНИ ПРОТИВ КОВИД-19

Од утре и во Хрватска може да се влезе без негативен ПЦР-тест ама само оние кои се вакцинирани со две дози вакцина, вклучително и кинеската и русата, оние кои прележале Ковид-19 во последните 6 месеци, а ќе се признава и брз антигенски тест признат во ЕУ, објавено е денеска.„На ниво на ЕУ засега нема заклучок за вакцините кои не се регистрирани во ЕУ. Кога ќе дојде на дневен ред ќе се заземе заеднички став и тогаш ќе се прилагодиме на таа одлука. Дотогаш, што се однесува до Хрватсла, за нас е важно вакцината, и руската и кинеската, да е од оние кои се употребуваат“, се вели во изјвата на хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ.Директорот на Хрватскиот завод за јавно здравство Крунослав Цапак реол дека рокот за влез по втората е доза е 14 дена затоа што тогаш се развива максимален имунитет кој останува стабилен.

Освен со потврда за вакцина, без негативен ПЦР-тест во земјата ќе можат да влезат и оние кои имаат потврда дека прележале ковид во последние шест месеци.Сите останати мора да имаат негативен ПЦР-тест.

Инаку, заради влошената епидемиолошка состојба од утре се забрануваат тренинзи во затворени простори, освен за врвни спортисти, како и работата на игротеките.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести