6 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Еве како ќе патуваме за Грција ова лето

Прашања на кои треба да добиеме одговори денес

Министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис, пристигна во официјална посета на Србија, при што ќе се состане со министерката за туризам, Татјана Матиќ и директорот на Националната асоцијација на туристички агенции на Србија (YUTA), Александар Сеничиќ .

На состаноците ќе се дискутира за прашања поврзани со влезот на туристите во Грција, што во моментов е затворено.

Иако министерот Теохарис вчера објави дека границите на оваа медитеранска земја можат да бидат отворени пред 14 мај, датумот објавен како почеток на сезоната, засега не е познато дали тоа ќе важи за граѓаните на Србија. Иако, судејќи според досегашните изјави што доаѓаат од грчка страна, Србија е на списокот на земји чии граѓани можат да очекуваат дозвола за влез.

Ова се најважните прашања за кои министерот Теохарис ќе разговара со српските туристички претставници.

  1. Дали границата ќе биде отворена?

Одговорот на ова прашање зависи пред се од епидемиолошката состојба и во Србија и во Грција. На крајот на јануари, министрите за туризам на Србија и Грција разговараа за отворање на границата, но во меѓувреме, британскиот вид на вирусот пристигна и во Србија и во Грција, што повторно го зголеми бројот на заразени.

Во интервју дадено вчера, министерот Теохарис истакна дека грчките граници може да се отворат и пред 14 мај, доколку епидемиолошката состојба го дозволи тоа.

Минатата година Грците во еден момент ги отворија границите за нашите граѓани, а потоа ги затворија. Причината – епидемиолошката состојба. Дали тоа нè чека и оваа година?

  1. Кои гранични премини ќе бидат отворени?

Најкраткиот и најбрзиот пат до Грција за граѓаните на Србија е граничниот премин Богородица. Дали ќе можеме да го користиме преминот оваа година зависи од договорот што ќе се постигне. Но, не треба да заборавиме дека Грците најавија дека ќе има случајни тестови на граничните премини и дека нема технички можности за тестирање на преминот Богородица.

Опцијата Б е преминот Промахонас со Бугарија.

  1. Кои вакцини ќе бидат признаени?

Најголем број на српски граѓани се вакцинирани против вирусот со рускиот Спутник V и кинеската вакцина Синофарм. Овие две вакцини не добиле одобрение од Европската агенција за лекови (ЕМА) – „Спутник V“ е во процедура, а „Синофарм“ дури не поднесе барање за одобрување во ЕУ.

Дали тоа може да биде „камен на сопнување“ за нашите граѓани кои сакаат да одат во Грција на летен одмор или не, е друго прашање што ќе се најде „на масата“.

  1. Што е со оние кои не се вакцинирале?

Граѓаните кои од различни причини не биле вакцинирани против корона вирусот со право прашуваат како и дали ќе можат да заминат во Грција. Според претходните најави, и потпирајќи се на билатералните договори потпишани од Грците со повеќе земји надвор од ЕУ, одговорот може да биде позитивен, но под одредени услови.

Едниот од нив е негативен PCR тест, а другиот е серолошки тест кој докажува дека некој го прележал вирусот и има антитела. Ова прашање ќе се дискутира и за време на состанокот на грчките и српските власти.

  1. Дали ќе се признае серолошки тест?

Серолошкиот тест е далеку поевтин од PCR тестот и доколку биде одобрен, шансите да заминете на одмор во Грција се зголемуваат. Тоа, економски гледано, би било поповолно и за Грција и за нашите туристи. Но, дали ќе се признае серолошкиот тест – е друго прашање за кое ќе се преговара.

  1. Сертификат за вакцинација

Исто така е нејасно дали потврдата за вакцинација што ја имаат граѓаните ќе може да биде „билет“ за Грција.

Точно е дека ги исполнува основните барања – има QR-код, ги содржи сите потребни информации и е двојазичен. Но, засега не е познато дали ќе треба да се усогласи со некои европски норми.

  1. Дали децата ќе треба да се тестираат?

Децата не се опфатени со програмата за имунизација на корона вирусот. Нејасно е дали тое ќе мора да направат PCR  или некој друг тест za влез во Грција.

Иако норма во туризмот е дека децата до 12-годишна возраст кои патуваат со своите родители не мора да исполнуваат никакви услови, кога станува збор за пандемија, сите работи можат да се променат.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести